e110
27 اسفند 1401 - 13:48

برگزاری جشنواره کلره‌پزی چشمه‌قنداب اسدآباد در استقبال از سال نو

همدان-فرماندار شهرستان اسدآباد از برگزاری چهارمین جشنواره کلره‌پزی روستای چشمه قنداب این شهرستان در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین‌علی شرکائی اظهار کرد: چهارمین جشنواره کلره پزی و نان محلی چشمه قنداب با هدف حفظ سنت‌های قدیمی و انتقال این فرهنگ به نسل‌های بعدی در آستانه عید نوروز در روستای چشمه قنداب برگزار خواهد شد ضمن اینکه اداره میراث فرهنگی شهرستان پیگیر ثبت آئین پخت نان محلی و کلره پزی (کلوچه پزی) چشمه قنداب در آثار ناملموس کشور است.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل و فعال شدن ۱۰ کمیته به عنوان زیرمجموعه ستاد تسهیلات خدمات سفر این شهرستان خاطرنشان کرد: تمامی خانه‌ها و اقامتگاه‌های بوم گردی روستاهای هدف گردشگری و مجتمع گردشگری و نیز موزه تاریخ و فرهنگ و اماکن گردشگری شهرستان آماده پذیرایی و استقبال از میهمانان نوروزی است.

فرماندار اسدآباد در ادامه با بیان اینکه چهار مدرسه شهر اسدآباد توسط اداره آموزش و پرورش برای اسکان فرهنگیان به عنوان میهمانان نوروزی آماده سازی و پیش بینی شده است، تصریح کرد: بازرسی از سطح بازار به منظور کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از هر گونه تخلف از هفته گذشته آغاز شده و این تشدید بازرسی و نظارت‌ها تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: نصب المان و هفت سین نوروزی در مبادی ورودی شهر و پارک‌ها توسط شهرداری، آماده باش امدادگران هلال احمر، زیباسازی و تنظیف شهر، شیفت بندی نانوایی‌ها، مشخص شدن کشیک تعمیرکاران ماشین و نانوایی‌ها، رفع هر گونه نواقص احتمالی عابر بانک‌ها، ضرورت بازدید شرکت نفت از جایگاه‌های سوخت رسانی، شستشوی خودروهای درون شهری، شستشوی علائم و تابوهای راهنمایی و رانندگی و آماده سازی نمازخانه‌ها از دیگر مواردی بود که در این جلسه فرماندار اسدآباد نسبت به آن تاکید کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اسدآباد هم از آغاز فعالیت چهار خانه بومگردی و سفره خانه سنتی این شهرستان در ایام عید خبر داد و گفت: در حال حاضر در شهرستان اسدآباد سه خانه بوم گردی شامل یک خانه بوم گردی در روستای ترخین آباد و دو خانه بوم گردی در روستای ملحمدره و یک مجتمع گردشگری در روستای ملحمدره فعالیت دارند که شهرستان اسدآباد پیشتاز استان همدان در این تعداد خانه بوم گردی است.

کامران اکبری‌شایگان افزود: در حال حاضر موافقت اصولی سه خانه بوم گردی جدید دیگر در روستای ملحمدره، ترخین آباد و دهنوش و یک سفره خانه سنتی در روستای دهنوش دریافت شده که پروانه بهره‌برداری این واحدها در سال آینده صادر خواهد شد و این واحدها از ایام عید فعالیت خود را برای استقبال و میزبانی از گردشگران و مسافران آغاز خواهند کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1098961